REMONT DACHU I ELEWACJI KOŚCIOŁA GARNIZONOWEGO WE WROCŁAWIU
„Remont dachu Kościoła Garnizonowego pod wezwaniem Św. Elżbiety we Wrocławiu” – w trakcie realizacji
„Opracowanie dokumentacji przedprojektowej i projektowej na remont elewacji Kościoła Garnizonowego wraz z wymianą rynien z uzyskaniem pozwolenia na budowę” – zadanie zakończone
Inwestor : REJONOWY ZARZĄD INFRASTRUKTURY we Wrocławiu
ul. Obornicka 126, 50-984 Wrocław
Remont dachu Kościoła Garnizonowego pod wezwaniem Św. Elżbiety we Wrocławiu” w zakresie: wymiany pokrycia dachowego sporządzonego w oparciu o analizy historyczne i ikonograficzne, wzmocnienia i wyrównania istniejącej więźby dachowej poprzez dobicie do krokwi z dwóch stron desek drewnianych, wymiany uszkodzonych elementów drewnianych więźb dachowych, zabezpieczenia elementów drewnianych dachu przeciwgrzybicznie i przeciwpożarowo, demontażu istniejących łat i wymiany ich na nowe wraz z położeniem kontrłat i folii paro przepuszczalnej oraz kompleksowej wymiany instalacji odgromowej.
W zakresie remontu elewacji zamierzenie polegało na osuszeniu budynku, gruntownym remoncie elewacji zewnętrznych oraz orynnowania dachu, a w szczególności naprawę systemu odprowadzania wód deszczowych. Ponadto prace remontowe miały na celu usunięcie przyczyn destrukcji obiektu oraz zabezpieczenie go przed dalszym zawilgacaniem.
Data opracowania dokumentacji projektowej : elewacje 2017 , remont dachu 2020
Data realizacji inwestycji : Remont elewacji 2018r (prace zakończone) , Wymiana pokrycia dachowego 2021 – w trakcie prac
Wymiana pokrycia dachowego – w trakcie prac 09.2021
Transport dachówek w trakcie prac 09.2021
Czyszczenie epitafiów laserem (zgodnie z programami prac konserwatorskich)
Parametry techniczne bryły kościoła:
– długość 68,20 m,
– szerokość 34,47 m,
– wysokość nawy głównej 29,70 m,
– wysokość wieży widokowej 91,46 m,
– powierzchnia zabudowy – 2600,80 m2,
– kubatura – 60.078,00 m3
Remont dachu nad nawami bocznymi i kaplicami kościoła, w tym:
- Wymiana pokrycia dachowego sporządzona w oparciu o analizy historyczne i ikonograficzne.
- Na czas zdjęcia poszycia zabezpieczenie obiektu przed zalaniem wodami deszczowymi, z zastosowaniem płacht i folii i odpowiednim odprowadzeniu wód opadowych.
- Zabezpieczenie przed zniszczeniem wszystkich istniejących instalacji.
- Konieczne zabezpieczenie przed zniszczeniem, wymienionych w 2018r. rynien, rur spustowych, koryt odwadniających i obróbek blacharskich z blachy miedzianej.
- Zdjęcie istniejącej dachówki ceramicznej nad nawami bocznymi(karpiówka układana w koronkę anad kaplicami – typu mnich-mniszka)
- Demontaż istniejącej instalacji odgromowej i innych zbędnych instalacji.
- Usunięcie istniejących łat i kontrłat.
- W czasie realizowanych prac należy, dokonać ponownie przeglądu elementów drewnianej konstrukcji, szczególnie w miejscach obecnie niedostępnych. Na potrzeby projektu szacunkowo przyjęto wymianę 5% uszkodzonych elementów istniejącej drewnianej więźby dachowej.
- Wzmocnienie istniejącej konstrukcji więźby dachowej, przez obustronne obłożenie krokwi (wg detalu architektonicznego).
- Wyrównanie płaszczyzny poszycia, istniejącej więźby dachowej, poprzez dobicie do krokwi z obu stron desek drewnianych (dyli o przekroju 5x15cm, obustronnie skręcanych śrubami)
- Wykonanie impregnacji wzmacniającej (technicznie) dla zabytkowej więźby zgodnie z programem prac konserwatorskich.
- Zabezpieczenie wszystkich elementów drewnianych dachu (więźby) przed wzrostem mikrobiologicznym (mchy, glony, grzyby, pleśnie owady itp.) i zabezpieczenie przeciwpożarowe.
- Wykonanie pokrycia lukarn blachą miedzianą po uprzednim wykonaniu prac zabezpieczających i wzmacniających.
- Przybicie nowych łat 60×50mm.
- Wykonanie na dachu 2 prób materiałowo-kolorystycznych dla dachówek mnich-mniszka. Każda z prób powinna być o wymiarach min. 3x3m. Próby należy wykonać przy zastosowaniu szkliwionej dachówki, w odcieniu czerwieni, wynikającej z analiz historycznych i projektu architektonicznego. Po wykonaniu prób należy zwołać komisję z przedstawicielem Inwestora, Miejskiego Konserwatora Zabytków, Projektanta i Użytkownika Obiektu w celu ostatecznego doboru dachówki.
- Ułożenie dachówek ceramicznych typu mnich-mniszka w kolorze czerwonym , po odpowiednim zatwierdzeniu dobranej dachówki z władzami konserwatorskimi.
- Wykonanie i montaż niezbędnych obróbek blacharskich, oraz przebudowa wykonanych w 2018r obróbek miedzianych według rozwiązań wynikających z indywidualnych potrzeb i uwarunkowań.
- Wykonanie nowej instalacji odgromowej.
Remont dachu nad nawą główną kościoła, w tym:
- Wymiana pokrycia dachowego sporządzoną w oparciu o analizy historyczne i ikonograficzne.
- Zabezpieczenie obiektu przed zalaniem wodami deszczowymi. Na czas zdjęcia poszycia (dachówki mnich-mniszka) zabezpieczenie obiektu przed zalaniem wodami deszczowymi, z zastosowaniem płacht i folii i odpowiednim odprowadzeniu wód opadowych.
- Konieczne zabezpieczenie przed zniszczeniem wszystkich istniejących instalacji.
- Konieczne jest zabezpieczenie przed zniszczeniem, wszystkich elementów wymienione w 2018r. ( rynny, rury spustowe i obróbki z blachy miedzianej).
- Zdjęcie istniejącej dachówki ceramicznej typu mnich-mniszka, nad nawą główną
- Demontaż istniejącej instalacji odgromowej i innych zbędnych instalacji.
- Usunięcie istniejących łat i kontrłat.
- Przeróbka i wykorzystanie, wykonanych w czasie remontu, obróbek blacharskich wykonanych z miedzi.
- Oczyszczenie i zabezpieczenie elementów stalowych dachu. Oczyszczenie z dużych i mocnych wykwitów korozji (wodorotlenki żelaza) przy zastosowaniu technologii piaskowania. Zabezpieczenie farbami antykorozyjnymi przeznaczonymi do obiektów zabytkowych.
- Wykonanie i montaż niezbędnych obróbek blacharskich, oraz przebudowa wykonanych w 2018r obróbek miedzianych według rozwiązań wynikających z indywidualnych potrzeb i uwarunkowań.
- Wykonanie pokrycia lukarn blachą miedzianą.
- Pokrycie dachu folią paro przepuszczalną.
- Nabicie kontrłat 50×30mm.
- Przybicie nowych łat 60×50mm.
- Wykonanie na dachu 2 prób materiałowo-kolorystycznych dla dachówek mnich-mniszka w kolorze czerwono-zielonej szachownicy. Każda z prób powinna być o wymiarach min. 3x3m. Próby należy wykonać przy zastosowaniu szkliwionej dachówki, w odcieniu czerwieni i zieleni, wynikającej z analiz historycznych i projektu architektonicznego. Po wykonaniu prób należy zwołać komisję z przedstawicielem Inwestora, Miejskiego Konserwatora Zabytków, Projektanta i Użytkownika Obiektu w celu ostatecznego doboru dachówki.
- Ułożenie dachówek ceramicznych typu mnich-mniszka malowane i glazurowane w kolorze czerwono -zielonej szachownicy , po odpowiednim zatwierdzeniu dobranej dachówki z władzami konserwatorskimi.
- Wykonanie i montaż niezbędnych obróbek blacharskich, oraz przebudowa wykonanych w 2018r obróbek miedzianych według rozwiązań wynikających z indywidualnych potrzeb i uwarunkowań.
- Wykonanie nowej instalacji odgromowej
Remont elewacji obejmuje swoim zakresem:
- Osuszenie i oczyszczenie wszystkich elewacji ceglanych i tynkowanych. Trzeba uwzględnić ujednolicenie kolorystyczne niektórych partii murów i elementów elewacji (niektóre partie cegły i kamiennych obramowań np. cokołu bardzo zaczerniałe). Zaleca się przyjąć zastosowanie metody „le gommage” dla cegieł, spoin i prostych elementów kamiennych (gzymsy i obramienia okienne). Ujednolicenie kolorystyki w konsultacji z Miejskim Konserwatorem Zabytków we Wrocławiu;
- Wymiana większości spoin ceglanych, uzupełnienie ubytków spoin i wiązań ceglanych;
- Czyszczenie elementów kamiennych ostrołukowych okien maswerkowych z ewentualnym uzupełnieniem ubytków;
- Czyszczenie tynkowanych blend okiennych z ewentualnym uzupełnieniem ubytków;
- Czyszczenie trójkątnych lukarn dachowych z ewentualnym uzupełnieniem ubytków i obróbek blacharskich;
- Czyszczenie elewacji wieży sześciokondygnacyjnej z podziałami gzymsowymi, zakończonej ośmiobocznym trzonem zdobionym półkolistą attyką z hełmem i latarnią zwieńczonymi metalowymi gałkami wraz z oknami w blendach z ewentualnym uzupełnieniem ubytków;
- Czyszczenie tarasu z kamienną ażurową balustradą znajdującego się na szóstej kondygnacji wieży wraz z dwoma kamiennymi baldachimami z ewentualnym uzupełnieniem ubytków;
- Zabezpieczenie murów zewnętrznych przed erozja wód opadowych;
- Konserwacja balustrad zewnętrznych (wejście do kotłowni przy parkingu);
- Zainstalowanie nieinwazyjnego system osuszania. Konieczna jest tu stała kontrola stanu zawilgocenia;
- Konserwacja suchych pionów p.poż.;
- Wymiana szklenia ze szkła zbrojeniowego na szkło bezpieczne we wszystkich oknach nawy głównej (za wyjątkiem 3 wysokich okien za ołtarzem). To samo tyczy się dwóch okien w wieży nad wejściem do niej (wschodnia elewacja wieży);
Wymiana obróbek blacharskich wraz z wymianą rynien i rur spustowych obejmuje swoim zakresem :
- Wykonanie nowych obróbek blacharskich i opierzeń kominów;
- Wymiana rynien na nowe ze zwiększeniem ich średnicy;
- Wymiana koszy na nowe ze zwiększeniem ich średnicy;
- Wymiana rur spustowych na nowe ze zwiększeniem ich średnicy;
- Modyfikacja przebiegu rynien i rur spustowych, zmiana w systemie odprowadzania wód deszczowych z dachu poprzez zwiększenie ilości koszy i rur spustowych, szczególnie od strony północnej i północno-zachodniej;
- Wykonanie zabezpieczeń przy koszach rynnowych przed możliwością przedostania się różnych zanieczyszczeń (ptaki);
- Wykonanie nowych wyższych płotków śniegowych na wszystkich dachach kościoła (zarówno nad nawą główną jak i nad nawami bocznymi);
- Zabezpieczenie wszystkich przejść, wejść, okien i otworów strychowych przed ptakami.
Prace konserwatorskie i restauratorskie detali architektonicznych:
- Czyszczenie 18 kamiennych epitafiów i 1 portalu wejściowego z uwzględnieniem stolarki drzwiowej, z ewentualnym uzupełnieniem ubytków. Dla elementów rzeźbiarskich (epitafia, portale, rzeźby itp.) zostały opracowane indywidualne rozwiązania konserwatorskie, np. zastosowanie oczyszczania kamienia promieniowaniem laserowym;
- Czyszczenie z ewentualnym uzupełnieniem ubytków elementów detali zewnętrznych.